Princeton Judo

Home of the Princeton Judo Club

Tournament Results

RESULTS – 2014 NEW JERSEY STATE JUDO CHAMPIONSHIP

March 27, 2014 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

BOYS    5 & 6      < 43    
1ST  PLACE NOAH FATHALLA CRANFORD JUDO
2ND PLACE NICHOLAS LEMIASHEUSKI YAWARA FORCE
3RD PLACE KAL MARONE NORTH JERSEY JUDO
     
BOYS    5 & 6     < 45    
1ST  PLACE PATRICK SURYANARAYAN PRINCETON JUDO
2ND PLACE ETHAN MICHAELS MODERN MARTIAL ARTS
3RD PLACE BOTI BAKOS PRINCETON JUDO
4TH PLACE CARMINE VELLA GOLDEN EAGLE
     
BOYS    5 & 6     < 52    
1ST  PLACE RHETT WASHLESKI YAWARA FORCE
2ND PLACE JUSTIN DOMINGUEZ TECH JUDO
3RD PLACE TIMOTHY CHEN U & K JUDO
     
BOYS    5 & 6     < 54    
1ST  PLACE NOAH MICHAELS MODERN MARTIAL ARTS
2ND PLACE LUKE SCHOLZ CRANFORD JUDO
3RD PLACE DIEGO ALPUY GOLDEN EAGLE
     
BOYS    6           < 50    
1ST  PLACE NICHOLAS LEMIASHEWSKI YAWARA FORCE
2ND PLACE GUNNER WOOD BRICK JUDO
3RD PLACE HIPPOLYTE BELTRAN OSAGAME JUDO
     
BOYS    6 & 7    < 46    
1ST  PLACE ANDREW MARGOLIN U & K JUDO
2ND PLACE CASEY KEEGAN NORTH JERSEY JUDO
3RD PLACE KENNETH RODRIQUEZ GOLDEN EAGLE
     
BOYS    6 & 7    < 48    
1ST  PLACE WILLIAM DAVIDSON MARYLAND JUDO
2ND PLACE NOAH FATHALLA CRANFORD JUDO
3RD PLACE MARK LAUGHERY MODERN MARTIAL ARTS
4TH PLACE GIOVANNI MAINARDES GOLDEN EAGLE
     
BOYS    6 & 7    < 51    
1ST  PLACE SAMAT ABULGAZIEV LIBERTY BELL JUDO
2ND PLACE ELLIOTT BREL MODERN MARTIAL ARTS
3RD PLACE MICHAEL OSYKIN YAWARA FORCE
BOYS    6 & 7     < 56    
1ST  PLACE TOURE SAMUELS JAMIE TOWERS
2ND PLACE DAN SHUIGIN YAWARA FORCE
3RD PLACE FRANKIE GIANGELLI NORTH JERSEY JUDO
4TH PLACE ARON BAKOS PRINCETON JUDO
     
BOYS    6 & 7     < 59    
1ST  PLACE DAN SHUIGIN YAWARA FORCE
2ND PLACE RAMON CAMEJO TEAM POTENZA
3RD PLACE KIANDRO PALVA GOLDEN EAGLE
     
BOYS    6 & 7     < 65    
1ST  PLACE JACE MARONE NORTH JERSEY JUDO
2ND PLACE KAL HARDER SCORPION JUDO
3RD PLACE JACK SILVERS YAWARA FORCE
4TH PLACE KACPER PIATEK SYLWESTER GAWEL
     
BOYS    7             < 100    
1ST  PLACE JOSE BERIGUETE JR JAMIE TOWERS
2ND PLACE JEAN LEATTO JAMIE TOWERS
3RD PLACE BEN FOSELLA CRANFORD JUDO
     
BOYS    7 & 8     < 58    
1ST  PLACE JUSTIN KESSELL CRANFORD JUDO
2ND PLACE JOHN PAUL MISKO KOKUSHI DOJO
3RD PLACE ROMAN MARTSENYUK YAWARA FORCE
     
BOYS    7 & 8     < 83    
1ST  PLACE ROCCO SALERNO CRANFORD JUDO
2ND PLACE JUAN MENDOZA GUTTENBERG
3RD PLACE MATVEY VOYTENKOV YAWARA FORCE
     
BOYS    7 & 8     < 89    
1ST  PLACE ARNOLD GONZALEZ GUTTENBERG
2ND PLACE JEAN LEATTO JAMIE TOWERS
3RD PLACE BEN FOSELLA CRANFORD JUDO
4TH PLACE NICKOLAS LUKITO PHILADELPHIA JUDO
     
BOYS    8           < 60    
1ST  PLACE FABIAN DELORBE JAMIE TOWERS
2ND PLACE FRANCIS TOBI CERO JUDO MOVEMENT
3RD PLACE YONATAN ROBER SCORPION JUDO
BOYS    8           < 64    
1ST  PLACE HETAG TCHGOEV SYLWESTER GAWEL
2ND PLACE MATTHEW HULIEV CAMAL JUDO
3RD PLACE ANTHONY TORSUNOV SCORPION JUDO
4TH PLACE HUNTER WOOD BRICK JUDO
BOYS    8              < 68    
1ST  PLACE ADRIAN DEJESUS CAMAL JUDO
2ND PLACE MICHAEL ARUSTAMOV YAWARA FORCE
3RD PLACE OWEN BROWN PRINCETON JUDO
     
BOYS    8              < 72    
1ST  PLACE MARK MAZUR YAWARA FORCE
2ND PLACE SERGEY VOYTENKOV YAWARA FORCE
3RD PLACE JACOB MAGALDI PHILADELPHIA JUDO
4TH PLACE JUSTIN TORRES GOLDEN EAGLE
     
BOYS    9 & 10    < 60    
1ST  PLACE ADRIAN ZAREMBA KOKUSHI DOJO
2ND PLACE JASON LIAU MARYLAND JUDO
3RD PLACE SANJAY SURYANARAYAN PRINCETON JUDO
     
BOYS    9 & 10    < 70    
1ST  PLACE DEREK MIRONENKO SCORPION JUDO
2ND PLACE MATTHEW ALLESANDRO PRINCETON JUDO
3RD PLACE ARMEN TRASK HARRISBURG JUDO
     
BOYS    9 & 10    < 80    
1ST  PLACE JACK MARTIN CRANFORD JUDO
2ND PLACE COLTON WASHLESKI YAWARA FORCE
3RD PLACE MIKE DOPILKO YAWARA FORCE
     
BOYS    9 & 10    < 80 (B)    
1ST  PLACE YARIK POZNYAK PRINCETON JUDO
2ND PLACE JASON ROLON JAMIE TOWERS
3RD PLACE ETHAN TRASK HARRISBURG JUDO
     
BOYS    9 & 10    < 80 (C)    
1ST  PLACE YARIK POZNYAK PRINCETON JUDO
2ND PLACE ARMEN TRASK HARRISBURG JUDO
3RD PLACE ETHAN TRASK HARRISBURG JUDO
     
BOYS    9 & 10     < 90    
1ST  PLACE JACK YONEZUKA CRANFORD JUDO
2ND PLACE GABE GOMEZ KOKUSHIKAI
3RD PLACE ARMEN TRASK HARRISBURG JUDO
     
BOYS    9 & 10    < 105    
1ST  PLACE DALTON DEEVEY PRINCETON JUDO
2ND PLACE ALEXANDER SHORETZ KOKUSHIKAI
3RD PLACE DAN RIVERA  
     
BOYS    9 & 10    < 115    
1ST  PLACE ALEXANDER SHORETZ KOKUSHIKAI
2ND PLACE NATE FOSELLA CRANFORD JUDO
3RD PLACE JOSHUA PEREZ JAMIE TOWERS
     
BOYS    9 & 10       +120    
1ST  PLACE SAM AZZARETTI SHORE THING
2ND PLACE DAN MAZUR YAWARA FORCE
3RD PLACE FILIP PLATEK SYLWESTER GAWEL
     
BOYS    11 & 12     <80    
1ST  PLACE GEORGI CHUMBURIDZE SCORPION JUDO
2ND PLACE CHRISTIAN ZAMPINO NORTH JERSEY JUDO
3RD PLACE JAVIER TOMAYO (INJURED) GOLDEN EAGLE
     
BOYS    11 & 12     <90    
1ST  PLACE CHRISTIAN ZAMPINO NORTH JERSEY JUDO
2ND PLACE ERIK KAFARSKI KAFARSKI JUDO
     
BOYS    11 & 12     <100    
1ST  PLACE JOHN POZNANSKI CRANFORD JUDO
2ND PLACE JAMES HOLDER CRANFORD JUDO
3RD PLACE ADAM FATHALLA CRANFORD JUDO
     
BOYS    11 & 12     <120    
1ST  PLACE NICK YONEZUKA CRANFORD JUDO
2ND PLACE FILIP FERENC GUTTENBERG
3RD PLACE VICTOR KRIVITSKY YAWARA FORCE
     
BOYS    11 & 12    +120    
1ST  PLACE NADEEM ELMAHROUKEY CRANFORD JUDO
2ND PLACE ETHAN WOODS GOLDEN EAGLE
     
BOYS    13 & 14    <100    
1ST  PLACE JACOB HAMILTON MAYO QUANCHI
2ND PLACE RADION KARMAZIN SCORPION JUDO
     
BOYS    13 & 14     <120    
1ST  PLACE RADION KARMAZIN SCORPION JUDO
2ND PLACE JACOB HAMILTON MAYO QUANCHI
3RD PLACE RUSTAM BASRIYEV SHORE THING
     
BOYS    13 & 14     <135    
1ST  PLACE RUBEN ARIAS GOLDEN EAGLE
2ND PLACE RAMON HERNANDEZ JR NORTH JERSEY JUDO
3RD PLACE MAXIM ZAREMBA KOKUSHI DOJO
     
BOYS    13 & 14     +135    
1ST  PLACE MICHAEL RAMOS CRANFORD JKC
2ND PLACE RICHARD LYNCH PRINCETON JUDO
BOYS    15 & 16     <135    
1ST  PLACE RUSIAN IZERKIN YAWARA FORCE
2ND PLACE JOSUE TAMAYO GOLDEN EAGLE
3RD PLACE JUSTIN ROSE CAMAL JUDO
     
BOYS    15 & 16     <170    
1ST  PLACE COOPER SCIASCIA CRANFORD JUDO
2ND PLACE CHRIS MOLINA JUDO MOVEMENT
     
BOYS    15 & 16     <150    
1ST  PLACE DANTE CIANFARRA YAWARA FORCE
2ND PLACE ANTHONY MITCHELL SHORE THING
3RD PLACE KURBONMUROD ASRARAV GLADIATOR
     
MEN  -    NOVICE   < 160    
1ST  PLACE JOE STOWERS SHORE THING
2ND PLACE HOLDEN MUGANDA CRANFORD JUDO
3RD PLACE WILLIAM HORN NORTH JERSEY JUDO
     
MEN  -    NOVICE   < 178    
1ST  PLACE ROBERT PHILLIPS SHORE THING
2ND PLACE YANNICK ADJEI PRO FIT JUDO
3RD PLACE MYAN COLATAT CRANFORD JUDO
     
MEN  -    NOVICE   < 220    
1ST  PLACE IURII SHPYLEI SHORE THING
2ND PLACE MIKE CATALANO SCRANTON MMA
3RD PLACE STANLEY VELASCO MODERN MARTIAL ARTS
     
MEN  -    NOVICE   + 220    
1ST  PLACE MARK TARMANN JUDO MOVEMENT
2ND PLACE GREGORY SCHILLER KRYSTEK JUDO
3RD PLACE ROBERT MOORE PRO FIT JUDO
     
MEN -    ADVANCED   < 145    
1ST  PLACE JOSEPH MARTINEZ JASON MORRIS
2ND PLACE GARGOL PRZEMSLAW JUDO MOVEMENT
3RD PLACE FRANKLIN CALLE PRINCETON JUDO
MEN -    ADVANCED   < 160    
1ST  PLACE PETER YU KOKUSHI BUDO INST.
2ND PLACE COOPER SCIASCIA CRANFORD JUDO
3RD PLACE KEVIN TSE NYU
MEN -    ADVANCED   < 178    
1ST  PLACE OLEG ZGURSKYY VALIANT MARTIAL ARTS
2ND PLACE MICHAEL QUILES PRO FIT JUDO
3RD PLACE ROBERT PHILLIPS SHORE THING
     
MEN -    ADVANCED   < 198    
1ST  PLACE VAIDAS NAUJOKAS CRANFORD JUDO
2ND PLACE MARHSALL MAOR CRANFORD JUDO
3RD PLACE VITO PICOZZO SCRANTON MMA
     
MEN -    ADVANCED   + 220    
1ST  PLACE GREG HERNANDEZ NORTH JERSEY JUDO
2ND PLACE GARIEL QUILES PRO FIT JUDO
3RD PLACE IURII SHPYLEI SHORE THING
     
GIRLS   6 – 7         < 56    
1ST  PLACE KAYLA VAZQUEZ TECH JUDO
2ND PLACE JESSICA FU MARYLAND JUDO
3RD PLACE LORIANNE MISKO KOKUSHI DOJO
4TH PLACE NATALIE AUSTERMANN PRINCETON JUDO
     
GIRLS   7 – 8          < 89    
1ST  PLACE KIARA DOMINGUEZ TECH JUDO
2ND PLACE ROMINA LUNA GOLDEN EAGLE
     
GIRLS   8 – 9           < 58    
1ST  PLACE ANNA SURYANARAYAN PRINCETON JUDO
2ND PLACE JOSEPHINE LIAU MARYLAND JUDO
GIRLS   8 – 9           < 72    
1ST  PLACE KATHERINE FU MARYLAND JUDO
2ND PLACE KAYLEE DOMINGUEZ TECH JUDO
3RD PLACE MADISON SCHOLZ CRANFORD JUDO
4TH PLACE AMANDA VELASCO MODERN MARTIAL ARTS
GIRLS   8 – 9          < 100    
1ST  PLACE SOFIA JONTE GOLDEN EAGLE
2ND PLACE SHAVON GONZALEZ GUTTENBERG
3RD PLACE KIARA DOMINGUEZ TECH JUDO
GIRLS   9 – 10        < 85    
1ST  PLACE MCKENZIE SAMMUELS JAMIE TOWERS
2ND PLACE NATALIE ROSALES TECH JUDO
3RD PLACE ARIANNA MENENDEZ TECH JUDO
4TH PLACE GRACIE CORDASCO ARES ATHLETIC CLUB
GIRLS   11 – 12        < 95    
1ST  PLACE NORAN ELMAHROUKEY CRANFORD JUDO
2ND PLACE JULIANN CHIU PHILADELPHIA JUDO
3RD PLACE SAMANTHA LEVY MODERN MARTIAL ARTS
GIRLS   11 – 12       < 110    
1ST  PLACE NORAN ELMAHROUKEY CRANFORD JUDO
2ND PLACE TALIA SHAKNOVSKY CRANFORD JUDO
3RD PLACE ALEXANDRA RUSSO STATEN ISLAND JUDO
     
GIRLS   11 – 14       < 125    
1ST  PLACE TONI PEPPON STATEN ISLAND JUDO
2ND PLACE EMILY ALESSANDRO PRINCETON JUDO
3RD PLACE RENA CONFORTI OCEAN COUNTY COLLEGE JUDO
     
GIRLS   11              < 132    
1ST  PLACE AMBAR GRACIANI TECH JUDO
2ND PLACE RENA CONFORTI OCEAN COUNTY COLLEGE
     
GIRLS   15 – 16       < 125    
1ST  PLACE TETYANA NOSEVA FIGHT FACTORY
2ND PLACE BRIANNA WECK KOKUSHI DOJO
3RD PLACE JULIA RECKEWEG PURE PERFORMANCE
     
GIRLS   16              < 135    
1ST  PLACE TETYANA NOSEVA FIGHT FACTORY
2ND PLACE HAGAR KATAB CRANFORD JUDO
     
WOMEN               < 115    
1ST  PLACE MICHELLE ARIAS PRINCETON JUDO
2ND PLACE BRIANNA WECK KOKUSHI DOJO
     
WOMEN               < 126    
1ST  PLACE BROOK COLON NYU
2ND PLACE ROBERTA LEGGITT NYU
WOMEN               < 154    
1ST  PLACE MAREIKE MANGOLD CAMAL JUDO
2ND PLACE REGINA ARIAS GOLDEN EAGLE
3RD PLACE DENISE DOUMANIS CRANFORD
WOMEN               < 160    
1ST  PLACE MAREIKE MANGOLD CAMAL JUDO
2ND PLACE REGINA ARIAS GOLDEN EAGLE

Congratulations – Mike Tusay – Bronze Medal Senior 66KG – 2013 Presidents Cup

November 27, 2013 By: Cory Category: Announcements, Photos, Tournament Results No Comments →

Photo: I took a third at President's Cup.  Thanks to everyone for making this possible especially Adam and Lou Moyerman, everyone at Liberty Bell Judo, my teammates at Princeton Judo especially Cory Patrick Cuomo, my bonus coaches  Ala El Idrissi, Justin Flores, my teammates at RABJJ, my family, friends, Bettee and especially my love Laura Marie!  Look forward to putting in more work and getting some more hardware!

Tech Judo Invitational 12/30/12 – Princeton Judoka Results

December 31, 2012 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

Hello Judoka,
On Sunday December 30th, 2012 ten juniors from the Princeton Judo program competed in the rescheduled Tech Judo Invitational held in North Bergen, NJ. Please join me in congratulating our juniors in their success. The results are as follows.

Gold medal winners:
Alex Sonye
Dan Mazur
Bailey Cuomo
Anna Surynvayan
Colton Washleski
Rhett Washleski

Silver medal winners:
Niklas Austermann
Sanjay Surynvayan

Bronze medal winners:
Mark Mazur
Arthur Li

Happy New Year.
Classes resume on Wednesday 1/02/13.
Cory Cuomo
Princeton Judo

2012 Princeton Judo Invitational – Canceled

November 05, 2012 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results, Upcoming Events No Comments →

November 18, 2012

Hello Judoka,
I am sorry to announce that the 2012 Princeton Judo Invitational scheduled for November 18th, 2012 has been canceled.

Hurricane Sandy and the aftermath have been financially devastating to many in our Judo community. Some have lost homes, most have lost electricity, many have large expenses involved with cleanup and all of us have been hit hard with access to fuel.

As a result it seems appropriate to cancel this Invitational while we all get back on our feet.

If you have mailed in an application I will return it to you as soon as possible.

I look forward to restarting the 5th year of the Princeton Judo Invitational in the fall of 2013.

Thank you for your understanding.

Cory Cuomo
Princeton Judo
732-406-3646

Results – 2012 New Jersey State Judo Championship

March 20, 2012 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

Hello Judoka,

This past Sunday, March 18th 2012 the Princeton Judo Club hosted the annual New Jersey State Judo Championship.  One hundred and sixty four participants from 36 Judo clubs representing 4 states competed to bring home the gold. Please join me in congratulating all of the following medal winners.

 Mixed Boys & Girls 4 – 8 Years old 

4 – 6 Year old            Group A

1st        Loriann Misko                      Kokushi

2nd       Pedro Toledo                         Tech Judo

3rd        Ian Presman                          StatenIsland Judo

 4 – 6 Year old            Group B

1st        Ella Antonishek                   Maryland Judo

2nd       Lenardo Lopez                     Tech Judo

3rd        David Makarousky              Kokushi

 5 – 6 Year old                        Group A       

1st        Joshua Samet                        Golden Eagle

2nd       Ben Fosella                           Cranford JKC

3rd        Alexa Scheinberg                 Ares Athletic Club

 5 – 6 Year old             Group B

1st        Mason Longo                       North Jersey Judo

2nd       J.P. Misko                              Kokushi

3rd        Jessica Fu                              Maryland Judo

 6 Year old                  Group A

1st        Brandon Rayak                    Cranford JKC

2nd       Justin Torres                         Golden Eagle

 6 Year old                  Group B

1st        Luke Williams                     Cranford JKC

2nd       Ethan Coskay                        Tech Judo

 7 – 8 Year old                        Group A

1st        Garret Dyson                          Cranford JKC

2nd       Ethan Trask                           Edge Judokai

3rd        Grace Antonishek               Maryland Judo

 7 – 8 Year old                        Group B

1st        Derek Mironenko                 Scorpion Judo

2nd       Andrew Volynsky               Tech Judo

3rd       Adrian Zaremba                   Kokushi Dojo

 7 – 8 Year old                        Group C

1ST       Jack Martin                           Cranford JKC

2nd       Daniel Stavropolskiy           Scorpion Judo

3rd        Armen Trask                         Edge Judokai

 7 – 8 Year old                        Group D

1st        Raphael Toledo                    Tech Judo

2nd       Scott Rayak                          Cranford JKC

3rd        Cameron Price                      Ocean Judo

 7 – 8 Year old                        Group E

1st        Michael Sperling                  Scorpion Judo

2nd       Tom Segal                             Georgian Judo

3rd        Arianna Menendez              Tech Judo

 7 – 8 Year old                        Group F

1st        Jack Yonezuka                     Cranford JKC

2nd       Jack Longo                            North Jersey judo

3rd        Natalie Rosales                    Tech Judo

 7 – 8 Year old                        Group G

1st        Daniel Dimdreis                   Scorpion Judo

2nd       Nathaniel Fosella                Cranford JKC

3rd        Samuel Azzaretti                  Shore Thing

 8 Years old   

1st        Katherine Fu                        Maryland Judo

2nd       Aiden Kewley                     Princeton Judo

 Boys 9 – 10 Years old

 60 Lbs

1st        Artem Tsischancha              Yawara Force

2nd       Alejandro Alzate                  Tech Judo

 75 Lbs

1st        Artem Tsischancha              Yawara Force

2nd       Alan Shoykuet                      Yawara Force

3rd        George Tehumboridze        Scorpion Judo

 85 Lbs

1st        Michael Simone                    Camal Judo

2nd       Yaroslav Sakharov                                   

3rd        Christian Zampino             North Jersey Judo

 100 Lbs

1st        Nicky Yonezuka                 Cranford JKC

2nd       Victor Krivilbky                   Yawara Force

3rd        Dan Brinzan                          Olympic Judo

 115 Lbs

1st        Michael Nakano                   Shore Thing

2nd       David Gordon                      Scorpion Judo

 Boys 11 – 12 Years old

 80 Lbs

1st        Ruslan Izerkin                      Yawara Force

2nd       Eddie Williams                   Cranford JKC

3rd        Radion Kamazin                  Scorpion Judo

 90 Lbs

1st        Gregory Volynsky               Tech Judo

2nd       Rustam Basriyov                  Shore Thing

3rd        Bruce Witney                        Ares

 100 Lbs

1st        Ramone Hernandez            North Jersey Judo

2nd       Michael Blacharski              StatenIsland Judo

 120 Lbs

1st        Alexis Bouziques                 SMMA

2nd       Christopher Lynch              Princeton Judo

3rd        Michael Santini                     Tech Judo     

 135 Lbs

1st        Alfonso Pinto Jr.                   Team Carvalho

2nd       Juan Luis Nakamo               Shore Thing

3rd        Volodymyr Falendish         Yawara Force

 +135 Lbs

1st        Richard Lynch                     Princeton Judo

2nd       Lorenzo Lopez                     Tech Judo

3rd        Nadeem Elmarrovkey        Cranford JKC

 Boys 13 – 14 Years old

 120 Lbs

1st        William Benavidez             Cranford JKC

2nd       Sebastian Jon                      U & KAcademy

3rd        Xavier Ramirez                   Ocean Judo

 135 Lbs

1st        Cooper Sciascia                   Cranford JKC

2nd       William Horn                       North Jersey Judo

3rd        Mark Gerstacker                 Princeton Judo

 Hwt

1st        David Litovsky                    Yawara Force

2nd       Christopher Son                  U & KAcademy

3rd        Michael Ramos                    Cranford JKC

 Super HWT

1st        Christopher Whitman         Hit the Mats

2nd       Jeffrey Barnard                     Hit the Mats

 Boys 15 – 16 Years old

 150 Lbs

1st        Minsung Kim                      U & KAcademy

2nd       Artem Volynsky              Tech Judo

3rd        Dan Han                               U & KAcademy

 190 Lbs

1st        Zach Kovalenko                   Yawara Force

2nd       David Lee                             U & KAcademy

3rd        Fredie Shtivelman            Yawara Force

 Hwt

1st        Nicholas Irabli                      Shore Thing

2nd       Naseem Carter                     Princeton Judo

 Men’s Novice Divisions

 Novice           145 Lbs

1st        Mason Digiacopo                 Fajardo Judo

2nd       Mykola Bordyuh                 Princeton Judo

3rd        Nikoly Kovitskiy                 Yawara Force

 Novice           160 Lbs                      

1st        Jason Kearns                        Princeton Judo

2nd       Chris Tossounian                U & KAcademy

 Novice           178 Lbs

1st        Davide Matta                       Brighton Judo

2nd       Robinson Rodriguez          Cranford JKC

 Novice           198 Lbs                      

1st        Ivon Dominguez                  NYC BJJ & Judo

2nd      MinkyuPark                        U & KAcademy

3rd        Carlos Leon                           Kobakan Judo Team

 Novice           220 Lbs

1st        Woo-Sang Lee                     U & KAcademy

2nd       William Gresham                 Mountain Judo

3rd        Chris Puzio                           Trinity Judo

 Novice           +220 Lbs

1st       L.A. Smith                            Cranford JKC

2nd       Greg Hernandez                  North Jersey Judo

3rd        Jose Urrutia                           Kobukan Judo

 

 Men’s Advanced Divisions

 Advanced      145 Lbs

1st        Jeremy Abuan                       Tech Judo

2nd       Mykola Bordyuh                 Princeton Judo

3rd        Christian Alvarez                 ITC

 Advanced      160 Lbs

1st        Salama Salem                        Tech Judo

2nd       David Merabyar                   NYU – Poly

3rd        IntiToledo                            Tech Judo

 Advanced      178 Lbs                      

1st        Mark De Rouville                Shore Thing Judo

2nd       Amindzhon Nazarou          Victori Sambo & Judo

3rd        Wayne Roberts                    Cranford JKC

 Advanced      198 Lbs          

1st        Mark De Rouville                Shore Thing Judo

2nd       Lee Wentz                            Philadelphia Judo Club

3rd        Gurgen Verdian                  Hudson Joishi Judo

 Advanced      220 Lbs

1st       L.A. Smith                            Cranford JKC

2nd       Chris Monemvassitis          Cranford JKC

3rd        Yong-Sang Cho                    U & KAcademy

 Female Divisions 

9 – 10 years    75 Lbs

1st        Noran El Mahroukey         Cranford JKC

2nd       Skylynn Lyons                      Kokushi

 9 – 10 years    90 Lbs

1st        Talia Shakhovsky                Cranford JKC

2nd       Juliann Chiu                         Philadelphia Judo

3rd        Nichole Karry                       Scorpion Judo

 9 – 10 years    100 Lbs

1st        Amber Graciani                    Tech Judo

2nd       Rena Conforti                       Ocean Judo

3rd        Rosi Gonzalez                      Golden Eagle

 12 – 13 years 100 Lbs

1st        Isabel Torres                         Golden Eagle

2nd       Ashley Hall                          Long Island Judo

 12 – 13 years 120 Lbs

1st        Ciara Vazquez                      Tech Judo

2nd       Ashley Rosales                     Tech Judo

3rd        Maria Weck                           Kokushi

 15 – 17 years 120 Lbs

1st        Michelle Arias                     Princeton Judo

2nd       Brianna Weck                       Kokushi

3rd        Lauren Caldaroni                North Jersey Judo

 15 – 17 years +120 Lbs

1st        Michelle Arias                     Princeton Judo

2nd      Regina Arias                         Golden Eagle

2011 Princeton Judo Invitational – Results

October 14, 2011 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

GIRLS GROUP (A)  7 – 9 YEARS / 60 – 68LBS

1) NORAN EL MAHROUKEY      CRANFORD JKC

2) NATALIE ROSALES                   TECH JUDO

3) RILEY BILLS                                EDGE JUDOKAI

GIRLS GROUP (B)  7 – 9 YEARS / 60 – 68LBS

1) ALEX RUSSO                               STATEN ISLAND JUDO

2) ARIANA MENENDEZ               TECH JUDO             

3) MIA PORTILLO                          BUSHIDO

GIRLS GROUP (C)  7 – 9 YEARS / 60 – 68LBS

1) NATALIE ROSALES                   TECH JUDO

2) NATASHA SHATZKIN              MANINNO JUDO

3) JULIANN CHIU                           PHILADELPHIA JUDO

GIRLS GROUP 8 – 11 YEARS / 69 – 76LBS

1) THALIA SHAKHNOVSKY        CRANFORD JKC

2) ANASTASIA KHOLOLEYEAK GLADIATOR

3) JULIANN CHIU                           PHILADELPHIA JUDO

3) DANIELLA TORRES                  GUTTENBERG

GIRLS GROUP (A) 9 – 12 YEARS OLD / 84 – 96LBS

1) ASHLEY HALL                            BILLY MARTIN JUDO

2) ISABEL TORRES                         GOLDEN EAGLE

3) MARIA WECK                             KOKUSHI

 

GIRLS GROUP (B) 9 – 12 YEARS OLD / 84 – 96LBS

1) ISABEL TORRES                         GOLDEN EAGLE

2) MARIA KHOLOLYENKO         GLADIATOR

3) ALYAH GONZALEZ                 GUTTENBERG JUDO

 

GIRLS GROUP 9 – 11 YEARS OLD / 95 – 100LBS

1) AMBAR GRACIA                        TECH JUDO

2) ALYAH GONZALEZ                 GUTTENBERG JUDO

 

GIRLS GROUP 14 – 15 YEARS OLD / 105 – 120LBS

1) BRIANNA WECK                        KOKUSHI

2) GABRIELA GONZALEZ           NYC JUDO

GIRLS GROUP HEAVY

1) MICHELLE ARIAS                      PRINCETON JUDO

2) REGINA ARIAS                           GOLDEN EAGLE

 

SENIOR WOMEN GROUP A

1) MICHELLE ARIAS                      PRINCETON JUDO

2) PATRICIA SANCHEZ                GUTTENBERG JUDO

3) ARIANDA URIBE                        TECH JUDO

3) MARGARET FERRATO             WASHINGTON JUDO

MIXED 4 – 6 YEARS OLD / 40 – 44 LBS

1) MACKENZIE CONNOR            PRINCETON JUDO

2) ETHAN TRASK                           EDGE JUDOKAI

3) DILLON SINGER                        NY DOJO INSTITUTE

 

MIXED GROUP 6 – 7 YEARS / 38 – 45LBS

1) JASMINE SANCHEZ                  GUTTENBERG JUDO

2) GIOVANNI MANARDOS          GOLDEN EAGLE

3) MACKENZIE CONNOR            PRINCETON JUDO

MIXED GROUP 7 – 8 YEARS / 60 – 68LBS

1) LISA SMALIGO                           MANNINO JUDO

2) N. KHOLOLEYENKO                GLADIATOR

3) MIA PORTILLO                          BUSHIDO

 

BOYS 4 – 5 YEARS OLD / 45 – 49 LBS

1) RYEN ALPERT                            LIBERTY BELL

2) TIMOR VOYIDOV                      GLADIATOR

3) MANON JADOT                         WESTCHESTER

BOYS 5 YEARS OLD / 45 – 46LBS

1) BRANDON RAYACK                 CRANFORD JKC

2) TIMOR VOYIDOV                      GLADIATOR

 

BOYS 5 – 6 YEARS OLD / 40 – 48LBS

1) JOHN BAYLOCK                        CRANFORD JKC

2) TIGRAN GRIGORIAN               GEORGIAN WRESTLING CLUB

3) MARK MAZUR                           PRINCETON JUDO

 

BOYS 5 – 6 YEARS OLD / 46 – 52 LBS

1) BAILEY CUOMO                       PRINCETON JUDO

1) ETHAN TRASK                           EDGE JUDOKAI

1) JUAN MENDOZA                       GUTTENBERG JUDO

2) BEN FOSELLA                             CRANFORD JKC

BOYS  6 – 7 YEARS OLD / 58 – 64LBS 

1) JOSEPH GRIGORIAN                 GEROGIAN WRESTLING CLUB

2) SCOTT RAYACK                           CRANFORD JKC

3) LAVO ZYBTSEV                           GLADIATOR

BOYS 7 – 8 YEARS OLD / 50 – 58LBS

1) DAVID VOLCHONOK              LIBERTY BELL

2) TOM SEGAL                                GEORGIAN JUDO – PHILLY

3) JULIO WILEY                             WESTCHESTER

3) ARMEN TRASK                          EDGE JUDOKAI

 

BOYS 7 – 8 YEARS OLD / 55 – 69LBS

1) YAROSLAV DROBONOG        GLADIATOR

2) COLTON WASHLESKI              PRINCETON JUDO

3) KELLER SLUSSER                      W. HEMPSTEAD PAL

3) ARMEN TRASK                          EDGE JUDOKAI

BOYS 7 – 8 YEARS OLD / 62 – 72LBS

1) NIKLAS AUSTERMANN           PRINCETON JUDO

2) MAXIM MADREVICS                GEORGIAN WRESTLING CLUB

3) BRENDAN FALLIE                     LIBERTY BELL

3) ARTHUR POQOSIAN                LIBERTY BELL

BOYS 7 – 8 YEARS OLD / 79 – 88LBS

1) SAMUEL AZZARETTI               SHORE THING

2) NATHAN FOSELLA                   CRANFORD JKC

3) GRYGORENKO LAWRENCE  GLADIATOR

3) DAN MAZUR                              PRINCETON JUDO

BOYS 7 – 8 YEARS OLD / 85 – 95LBS

1) ALEX MATCHARASHVILI       GLADIATOR

2) ERICK SRULEVICH                    GEORGIAN JUDO – PHILLY

3) DAN MAZUR                                   PRINCETON JUDO

BOYS 8 – 9 YEARS OLD / 56 – 62LBS

1) CORRY SANCHEZ                     GUTTENBERG JUDO

2) CHRISTOPHER DEMARCO     WESTCHESTER

3) OSCAR HUY                                WESTCHESTER

 

BOYS 9 – 10 YEARS OLD / 70 – 76LBS

1) CALVIN RISTAD             CRANFORD JKC

2) ALEX KITSMARISHVILI           GEORGIAN JUDO – PHILLY

3) ALEX SONYE                              PRINCETON JUDO

BOYS 9 – 10 YEARS OLD / 75 – 89LBS

1) RUSSELL CHESKIY                    GEORGIAN WRESTLING CLUB

2) MASON BERNAL                       TECH JUDO

3) ZACUARY SHATSON                LIBERTY BELL

BOYS 9 – 10 YEARS OLD / 77 – 88LBS

1) RUSSELL CHESKIY                    GEORGIAN WRESTLING CLUB

2) OCTAVIN SIMMONS                 NYC JUDO

3) YAHIR CONTRERAS                 TECH JUDO

3) NATHAN LARANKIN               GEORGIAN WRESTLING CLUB

BOYS 9 – 11 YEARS OLD / 70 – 76LBS

1) JOHN POZNANSKI                    CRANFORD JKC

2) ALEX SONYE                              PRINCETON JUDO

3) BRYAN MUNOZ                         NY DOJO

BOYS 9 – 11 YEARS OLD / 99 – 101LBS

1) JOSE LAU                                     LIBERTY BELL

2) DAN BOGDANOV                     GLADIATOR

BOYS 9 – 11 YEARS OLD / 114 – 128

1) THOMAS GRIGOZIAN              GEORGIAN WRESTLING CLUB

2) NADEEM EL MAHROUKY      CRANFORD JKC

3) ERICK TORREZ                          GUTTENBERG

3) MTCHELL PALTIEL                  SPARTAK

 

BOYS 11 – 12 YEARS OLD /

1) NIKITA AFANASYEV                GEORGIAN WRESTLING

2) DAN BOGDANOV                     GLADIATOR

3) MIKHAIL SMITNOV                  STATEN ISLAND JUDO

3) GIA LOMIDZE                             GEORGIAN JUDO – PHILLY

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 87 – 97 LBS

1) JOSE LAU                                     LIBERTY BELL

2) MICHAEL MOISEEV                  GLADIATOR

3) GARRY BLUM                             TECH JUDO

3) GREG KARMYAU                      GEORGIAN JUDO – PHILLY

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 94 – 105LBS

1) EDWARD KAM                           GEORGIAN WRESTLING CLUB

2) RUBEN ARIAS                             GOLDEN EAGLE

3) ALEXIE SORRENTINO              PHILLY JUDO

3) ERIC ANSTISLAVSKIY              GLADIATOR

 

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 100 – 110LBS

1) ALEX LAUTIN                             LIBERTY BELL

2) CHRISTOPHER LYNCH            PRINCETON JUDO

 

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 110 – 123LBS

1) CHRISTOPHER LYNCH            PRINCETON JUDO

2) MARK ARMSTISLAVSKIY        GLADIATOR

3) MITCHELL PALTIEL                 SPARTAK

3) YAHOR KARYMAU                   GEORGIAN JUDO – PHILLY

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 125 – 139LBS

1) ANGEL CURBELO                     NYC JUDO

2) ELYA SEGAL                               GEORGIAN JUDO – PHILLY

3) DAN PADILLA                            BUSHIDO

3) RICHARD LYNCH                      PRINCETON JUDO

 

BOYS 11 – 12 YEARS OLD / 135 – 145LBS

1) GIORGI KANDORESLASVLI   GEORGIAN JUDO – PHILLY

2) AUSTIN GONZALEZ                 GUTTENBERG JUDO

3) RICHARD LYNCH                      PRINCETON JUDO

BOYS 13 – 14 YEARS OLD / 109- 123LBS

1) WILLIAM BENEVIDAS              CRANFORD JKC

2) XAVIER RAMIREZ                     OCEAN

3) SHALVA KALANDADZE         GEORGIAN JUDO – PHILLY

3) JOSHUA NORIEGA                    NYC JUDO

 

BOYS 13 -14 YEARS OLD / 115 – 125LBS

1) GEORGI CHIDIA                         LIONS

2) COOPER SCIASCIA                    CRANFORD JKC

3) KARLO WILEY                           WESTCHESTER

3) MARTOLIB SUNNATOV          GEORGIAN WRESTLING

BOYS 13 – 14 YEARS OLD / 135 – 142LBS

1) FELKIS GALKIN                         LIBERTY BELL

2) BORUCH PALTIEL                     SPARTAK

3) JOSHUA NORIEGA                    NYC JUDO

3) JEAN CARLOS PORTILLO       BUSHIDO

BOYS 14 – 15 YEARS OLD / 142 – 155LBS

1) LEONARDO SUBIZA                 TECH JUDO

2) BRANDON WORTHEN              TECH JUDO

3) SAMIR STREATFIELD               MAIN LINE JUDO

3) SHALVA KALANDADZE         GEORGIAN JUDO – PHILLY

 

BOYS 14 – 16 YEARS OLD / 162 – 174LBS

1) ATTICUS ROBINSON                MAIN LINE JUDO

2) ERIC SKYLAR                              LIBERTY BELL

3) SEAN BRADY                              NORTH JERSEY JUDO

3) JOSHUA PALTIEL                      SPARTAK

BOYS 14 – 16 YEARS OLD / 172 – 191LBS

1) JOHNATHAN BROOK              BRIGHTON JUDO

2) BENJAMIN KENIS                    LIBERTY BELL

3) GEORGE CHKHIKVADZE       GEORGIAN WRESTLING SCHOOL

3) JOHNATHAN KENIS                 LIBERTY BELL

BOYS  14 – 16 YEARS OLD / 172 – 183LBS

1) JOHNATHAN BROOK              BRIGHTON JUDO

2) SEAN BRADY                              NORTH JERSEY JUDO

MEN’S NOVICE 145LBS

1) NYKOLA BORDYUH                 PRINCETON JUDO

2) E.R. SALANGO                            CRANFORD JKC

MEN’S ADVANCED 145LBS

1) LARA MODESTO                       TECH JUDO

2) CHRISTIAN ALVAREZ             ITC

3) BRANDON WORTHEN             TECH JUDO

MEN’S NOVICE 161LBS

1) LEONARDO SUBIZA                 TECH JUDO

2) PETER KARTAVA                      ITC

3) JASON KEARNS                          PRINCETON JUDO

MEN’S ADVANCED 161LBS

1) IURII MEREZHMEKOV          LIBERTY BELL

2) SALAMA SALEM                        TECH JUDO

3) INTI TOLEDO                              TECH JUDO

MEN’S NOVICE 178LBS

1) DAMON MCKENZIE                 KRYSTEK

2) SEAN BRADY                              NORTH JERSEY JUDO

3) RAFAEL SCHULMAN               GENTLE WAY

 

MEN’S ADVANCED 178LBS

1) IURII MEREZHMEKOV          LIBERTY BELL

2) LEX FRIDMAN                            PHILADELPHIA JUDO

MEN’S NOVICE 198LBS

MISSING POOL SHEET

 

MEN’S ADVANCED 198LBS

MISSING POOL SHEET

 

MEN’S NOVICE 220LBS

1) BILL GRESHAM                          MOUNTAIN JUDO

2) ANTHONY CARDINALE          5 POINTS

3) NIKOS NICHOLAS                     CRANFORD JKC

MEN’S ADVANCED 220LBS

MISSING POOL SHEET

 

MEN’S NOVICE + 220LBS

1) JOSE CAMBRELEN                    NYC JUDO

1) ZAK KRELAN                             MOUNTAIN JUDO

1) HARPER ROBINSON                 MAINLINE JUDO               

 

MEN’S ADVANCED +220LBS

1) CHRIS MAKSYMOWICZ           KOKUSHI

2) GREG HERNANDEZ                 NORTH JERSEY JUDO

3) MARC DIAMONDSTEIN           PRINCETON JUDO

2011 New Jersey State Judo Championship – Results

April 05, 2011 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

2011 NJ State Championship

 

Boys 5 – 8 Yrs

Croup A

1st Place Tyson Carroll                    Kokushi Dojo

2nd Place Jack Martin                       JKC

3rd Place Matthew Voss                   UK Judo

Croup B

1st Place Sam Azzaretti                    Shore Thing

2nd Place Alejandro Alzate              Tech

3rd Place Jack Longo                        N. Jersey

Croup C

1st Place Edward Hummel               JKC

2nd Place Maxim Madmevics           Liberty Bell

3rd Place Oscar Huy                         Westchester

Croup D

1st Place Alex Matcharashvili

2nd Place John Poznanski                JKC

3rd Place Zackary Colker                 Westchester

Croup E

1st Place Daniel Bogdanov              Gladiator

2nd Place Michael Nakano               Shore Thing

3rd Place Roy Andrade                    Tech

 

Boys Novice 11 – 12 Yrs

1st Place Michael Carlucci

2nd Place Chandler Yankovich        Modern

 

Boys Advanced  9 – 10 Yrs

60

1st Place Dominik Geier                   Westchester

2nd Place John Rosenberg               Westchester

70

1st Place Louis Dagobert                 Westchester

2nd Place Adrian Dagobert             Westchester

85

1st Place Gabriel Bernal                   Tech Judo

2nd Place Mason Bernal                  Tech Judo

3rd Place Zeek Azzaretti                  Shore Thing

115

1st Place Michael Santini                  Tech Judo

2nd Place Juan Luis Nakano            Shore Thing

3rd Place Nadeem Elmhoukey        JKC

 

Boys Advanced  11 – 12 Yrs

80

1st Place Daniel Bogdanov              Gladiator

2nd Place Alexander Witczak          SGJC

3rd Place Sean Andrade                   Tech

90

1st Place Adrian Bernal                    Tech Judo

2nd Place Michael Ramos

3rd Place Michael Moiseev              Gladiator

100

1st Place Brandon Kui                      N. Jersey

2nd Place Alex Hall L.I.                     Sports Judo

3rd Place Marcin Olechowski          SGJC

 

+135

1st Place Franco Galasso                 Shore Thing

2nd Place Christopher Lynch          Princeton

3rd Place Michael Rosales               Tech Judo

 

Boys Advanced  13 – 14 Yrs

100

1st Place William Kui                        North Jersey

2nd Place Elmar Ebrahim                Tech Judo

3rd Place William Benavides           JKC

120

1st Place Cooper Sciascia                 JKC

2nd Place Daniel Fisher                   Princeton

150

1st Place Brandon Worthen            Tech Judo

2nd Place Rafal Kolodziej                 SGJC

3rd Place Aleck Andrade                  Tech Judo

+150

1st Place Leonardo Szubiza             Tech Judo

2nd Place Christopher Son

3rd Place Eric Skylar                        Yawara

 

Boys Advanced  15 – 16 Yrs

135

1st Place Tariq Ramkalup                Starrett

2nd Place Kamil Olechowski            SGJC

3rd Place Dominic Gomez                JKC

 

Girls 5 – 8 Yrs

Group A

1st Place Amber Graciani                 Tech

2nd Place Ashini Bhardwaj              JKC

Group B

1st Place Noran Elmhoukey            JKC

2nd Place Pipa Fraser                      Westchester

3rd Place Rebecca Jacobson            Westchester

Group C

1st Place Natalie Rosales                 Tech

2nd Place Mia De La Fuentes          Westchester

Group D

1st Place Arianna Menendez           Tech

2nd Place Mila Zovich                       Princeton

 

Girls 9 – 10 Yrs

85

1st Place Meg Cui                              JKC

2nd Place Ada De La Fuentes          Westchester

 

Girls 11 – 12 Yrs

80

1st Place Maria Weck 11                  Kokushi Dojo

2nd Place Fernanda Fraser 11        Westchester

95

1st Place Megan Malloy                    JKC

2nd Place Sarah Jacobson                Westchester

110

1st Place Avani Bhardwaj                JKC

2nd Place Ashley Hall                       L.I Sports Judo

 

Girls 13 – 16 Yrs

105

1st Place Michelle Arias                    Princeton

2nd Place Brianna Weck                  Kokushi Dojo

3rd Place Ashley Rosales                 Tech Judo

140

1st Place Alexa Orrico                      Westchester

2nd Place Ciara Vazquez                  Tech

 

Men Novice

132

1st Place Sebastian Gomez               Tech Judo

2nd Place Dominic Gomez               JKC

145

1st Place Jaime Enialada                   UK Judo

2nd Place Christopher Tossounian UK Judo

3rd Place E.R Salanga                       JKC

161

1st Place Jason Kearns                     Princeton

2nd Place Albert Khodzhayev         Kokushi

198

1st Place Yong Sang                          UK Judo

2nd Place Paul Sanar                        UK Judo

3rd Place Philip Eng                          JKC

220

1st Place Edward McNally                Ares

2nd Place Roberto Alarcon              Westchester

+220

1st Place Marc Diamondstein          Princeton

2nd Place Ken Uptegrave                 Ares

3rd Place Greg Hernandez               North Jersey Judo

 

Men Advanced

132

1st Place Carlos Tenesaca                UK Judo

2nd Place Joshua Giordano             Mountain Judo

145

1st Place Jeremy Abuan                   Tech

2nd Place Kevin Tse

161

1st Place Salama Salem                    Tech

2nd Place Szulinski Wojciech           Sylwester Gawel

3rd Place Chang Tan                         Polytech

178

1st Place Danny Perez                      Tech

2nd Place Rob DeAngelis                 Solebury

3rd Place Patrick Gundy                   Mountain Judo

+220

1st Place Paul Holder                       JKC

2nd Place Christos Monemvassitis JKC

3rd Place David Hessler                   JKC

Princeton Judo Invitational Results

October 13, 2010 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

MENS DIVISION – DOUBLE ELIMINATIONS – 8 MAN POOLS

 

MEN                                     ADVANCED                        132 LBS AND UNDER

JOSHUA GIORDANO         MOUNTAIN JUDO             PA                   1ST

KORY BEACH                     PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

PETER TROPENA               NORTH JERSEY JUDO       NJ                    3RD

 

MEN                                      ADVANCED                        145 LBS AND UNDER

JOSEPH TANBURELLO     COMBAT                              NY                  1ST

PETER YU                             PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

JEREMY ABUAN                 TECH JUDO                          NJ                    3RD

 

MEN                                      ADVANCED                        160 LBS AND UNDER

DAVID MAGRABYAN       POLYTECH JUDO               NY                  1ST

PETER YU                             PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

JOSHUA FERRO                  LIBERTY BELL                    PA                   3RD

 

MEN                                      NOVICE                                178 LBS AND UNDER

MIKE LEE                             PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

CHARLES TRENTO            5 POINTS                              NY                  2ND

MARK IRONS                      PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

MEN                                      ADVANCED                        178 LBS AND UNDER

MIKE TUSAY                       PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

CHRIS CAREY                     GOLDHAWK JUDO            NH                  2ND

DAMON MCKENZIE         KRYSTEK JUDO                  NY                  3RD

 

MENS                                    OPEN                                     178 AND UNDER

LA SMITH                             CRANFORD JKC                 NJ                    1ST

MIKE TUSAY                       PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

ERIC SILVERMAN              PHILADELPHIA JUDO      PA                   3RD

 

MEN                                      NOVICE                                198 LBS AND UNDER

BRIAN HANSEN                 5 POINTS                              NY                  1ST

ANDREI MATVEEV           5 POINTS                              NY                  2ND

ELMIR KUCEVIK                MOUNTAIN JUDO             PA                   3RD

 

MEN                                      ADVANCED                        198 LBS AND UNDER

ZACHARY KRANSDARE  LIBERTY BELL                    PA                   1ST

ERIC SILVERMAN              PHILADELPHIA JUDO      PA                   2ND

CUONG TRAN                    KRYSTEK                              NY                  3RD

  

MEN                                     NOVICE                                220 LBS AND UNDER

JONATHAN BERNAL        ITC                                        NY                  1ST

ROBERT STORY                  PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

JOHN TABANIAG               5 POINTS                              NY                  3RD

 

MEN                                      NOVICE                                OVER 220 LBS

MARC DIMONSTEIN         PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

HARRY ROBINSON           MAIN LINE JUDO               PA                   2ND

GREG HERNANDEZ          NORTH JERSEY JUDO       NJ                    3RD

  

WOMENS AND GIRLS DIVISIONS

 

WOMEN                               ADVANCED                        OPEN WEIGHT

NIKKI YU                              5 POINTS                              NY                  1ST

JESSICA TAXIERA               TOMS RIVER                       NJ                    2ND

JENNIFER SAMBORSKI     BEDROCK MMA                 NY                  3RD

 

FEMALE – ADVANCED    14-16 YEARS OLD              MIDDLE WEIGHT

MICHELLE ARIAS              PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

COURTNEY MAROTTA    OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

 

GIRLS  - ADVANCED       11-13 YEARS OLD              LIGHT WEIGHT

ELIANNA OKEN                LEGRO SPORTS                  NY                  1ST

MARIA WECK                     KOKUSHI DOJO                  NJ                    2ND

 

GIRLS – ADVANCED       11-12 YEARS OLD              MIDDLE WIGHT

ASHLEY HALL                    LONG ISLAND JUDO         NY                  1ST

MEGAN MALLOY              CRANFORD                         NJ                    2ND

MARIA WECK                     KOKUSHI                             NJ                    3RD

 

GIRLS – NOVICE                11-12 YEARS OLD              OPEN DIVISION

NAIOMI OKEN                   LEGRO SPORTS                  NY                  1ST

MEGAN MALLOY              CRANFORD                         NJ                    2ND

ASHLEY HALL                    LONG ISLAND JUDO         NY                  3RD

   

GIRLS – NOVICE                9-10 YEARS OLD                MIDDLE WEIGHT

AMBAR GRACIANI            TECH JUDO                          NJ                    1ST

GIANNA DEMAIO              OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

AMANDA SHELTORS       OCEAN JUDO                      NJ                    3RD

 

GIRLS – BEGINNER          6-7 YEARS OLD                  LIGHT WEIGHT

GIANNA DEMAIO              OCEAN JUDO                      NJ                    1ST

ELLIE MAROTTA               OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

EMILY MAROLLATA        OCEAN JUDO                      NJ                    3RD

 

BOYS – ROUND ROBIN DIVISIONS

 

BOYS -ADVANCED           15-16 YEARS OLD              HEAVY WEIGHT

LA SMITH                             CRANFORD JKC                 NJ                    1ST

TYLER IVEY                         LIBERTY BELL                    PA                   2ND

 

BOYS – ADVANCED         14-16 YEARS OLD              170 LBS AND UNDER

CONNOR DANTZIER        MARYLAND JUDO             MD                 1ST

GEORGE  CHKKIKIADZ   GLADIATOR                        NY                  2ND

ATTICAS ROBINSON         MAIN LINE JUDO               PA                   3RD

 

BOYS - ADVANCED          14 – 15 YEARS OLD           155 AND UNDER   

BRANDON WORTHEN     TECH JUDO                          NJ                    1ST

JONATHAN KENIS            LIBERTY BELL                    PA                   2ND 

RAFAEL SCHULMAN        GENTLE WAY                     NY                  3RD     

 

BOYS – NOVICE                13-15 YEARS OLD              155 & UNDER         

MARCHELLO JOMA          PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

MATT FARRA                      LIBERTY BELL                    PA                   2ND

LOUIS JAMIESON               PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

BOYS  - ADVANCED        13 – 15 YEARS OLD           135 LBS AND UNDER

FELKIS GALKIN                  GLADIATOR                        NY                  1ST

TYLER HEWITT                  KOKUSHI DOJO                  NJ                    2ND

JEFFRERY REGISTER         PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

GAGE MANNING               NORTH JERSEY JUDO       NJ                    3RD

 

BOYS - ADVANCED          13-14 YEARS OLD              155 & UNDER         

BRANDON WORTHEN     TECH JUDO                          NJ                    1ST

BENJAMIN KENIS              LIBERTY BELL                    PA                   2ND

 

 BOYS – ADVANCED         11-13 YEARS OLD              105 AND UNDER   

COOPER SCIASCIA            CRANFORD JKC                 NJ                    1ST

ALFONSO PINTO               CARVALHO JUDO             NJ                    2ND

DAN FISHER                        PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

BOYS – NOVICE                11 – 12 YEARS OLD           95 LBS AND UNDER

ALEX HALL                         LONG ISLAND JUDO         NY                  1ST

XAVIER RAMIREZ             OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

VIJAY SRIVASTANA          PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

CHANDLER YNKOVICH  MMA                                      NJ                    3RD

 

BOYS – NOVICE                10 – 12 YEARS OLD           HEAVY WEIGHT

FELIX GALKIN                    GLADIATOR                        NY                  1ST

RICHARD LYNCH              PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

MITCHEL CHI                     PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

ERNESTO RAMOS              PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

BOYS  - NOVICE                10 – 12 YEARS OLD           130 LBS AND UNDER

TIM AVERIANOVE                        LIBERTY BELL                    PA                   1ST

KARTO WILEY                    WESTCHESTER                   NY                  2ND

ERNESTO RAMOS              PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

RICHARD LYNCH              PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

BOYS – ADVANCED         10 – 11 YEARS OLD           MIDDLE WEIGHT

GEORGY CHEDIYA           GLADIATOR                        NY                  1ST

ALEXIS BOUZIGUES          MMA                                      NJ                    2ND

YU YI LUM                           WESTCHESTER                   NY                  3RD

 

BOYS - NOVICE                 8 – 9 YEARS OLD               HEAVY WEIGHT

DANIEL BOGDANOV       GLADIATOR                        NY                  1ST

SERHIY VERBSHCHAK     SMMA                                    NJ                    2ND

JAMES FARRA                     LIBERTY BELL                    PA                   3RD

 

BOYS – NOVICE                8 – 10 YEARS OLD                        95 AND UNDER

CHRISTOPHER LYNCH    PRINCETON JUDO             NJ                    1ST

ALEX HALL                         LONG ISLAND JUDO         NY                  2ND

PABLO WILEY                    WESTCHESTER                   NY                  3RD

PEDRO MAOLLELO          SHORE THING                    NJ                    3RD

 

 BOYS – NOVICE                8 – 10 YEARS OLD             MIDDLE WEIGHT

DANIEL BOGDANOV       GLADIATOR                        NY                  1ST

JULIEN LEGROS                 LEGRO SPORTS                  NY                  2ND

COREY GUMBS JR              WHY JUDO                           NY                  3RD

JAN FUERST                         PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

 

BOYS – NOVICE                8 – 10 YEARS OLD                        LIGHT WEIGHT    

BRADLEY BEEMER            VINELAND JUDO               NJ                    1ST

ANTHONY DEMAIO         OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

JOHN POZNANSKI            CRANFORD JKC                 NJ                    3RD

 

BOYS – NOVICE                8 – 9 YEARS OLD                MIDDLE WEIGHT

GAGA BICHI KASAVILI    MMA                                      NJ                    1ST

DUSTAN TURSALIEV        LEGRO SPORTS                  NY                  2ND

CALVIN RISTAD                 PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

LUCAS TRACY                    WESTCHESTER                   NY                  3RD

 

BOYS – NOVICE                7 – 8 YEARS OLD               LIGHT WEIGHT

NATHAN ZARANKIN       GLADIATOR                        NY                  1ST

ARTHUR SARKISSIAN      MMA                                      NJ                    1ST

GO YOSHIDA                      WESTCHESTER                   NY                  1ST

MISCHA ZHILAEV             PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

 

BOYS – NOVICE                6 – 7 YEARS OLD               66 LBS AND UNDER

ZACHARY COLKER          WESTCHESTER                   NY                  1ST

JACK LONGO                      NORTH JERSEY JUDO       NJ                    2ND

TOMMY ZOVICH               PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

MATTHEW MAROTTA     OCEAN JUDO                      NJ                    3RD

 

BOYS – NOVICE                6 YEARS OLD                     LIGHT WEIGHT

JACK LONGO                      NORTH JERSEY JUDO       NJ                    1ST

SAM AZZARETT                 SHORT THING JUDO         NJ                    2ND

 

BOYS – BEGINNER # 1    5 YEARS OLD                     50 LBS AND UNDER

NICO DEMAIO                    OCEAN JUDO                      NJ                    1ST

JOHN BAYLOCK                CRANFORD JKC                 NJ                    2ND

BAILEY CUOMO                 PRINCETON JUDO             NJ                    3RD

GIOVANNI RAMIREZ       NORTH JERSEY JUDO       NJ                    3RD

 

 BOYS – BEGINNER # 2    5 YEARS OLD                    50 LBS AND UNDER

CHRIS DEMARCO              WESTCHESTER                   NY                  1ST

SANJAY SURYANA            PRINCETON JUDO             NJ                    2ND

AIDAN MOROTLA             OCEAN JUDO                      NJ                    2ND

CONNOR LAWSON           LEGRO SPORTS                  NY                  2ND

Princeton Judo Medal Winners – 2010 New Jersey State Senior & Junior Judo Championship

March 10, 2010 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

Princeton Judo Continues Its Rise.

 

The 2010 New Jersey State Senior & Junior Judo Championship was held at the Princeton YWCA and hosted by the Princeton Judo Club. Over 190 participants competed in the annual event March 3, 2010. Participants ranged in age from 5 to 50 and represented 20 Judo schools from around the state.

 

The Cranford Judo Karate Center brought home the most medals with 20 medals. Rounding out the top club medal winners were Tech Judo of North Bergen with 14 medals and Princeton Judo with 13 medals.

Princeton Judo was led in the gold medal category by returning State Champion Kory Beach in the Boys 15-16 year old Advanced 120lb division and first time gold medal winners Richard Lynch – 9-10 year old Boys Novice Heavyweight division and Marc Diamondstein – Men’s Novice 220lb and over division.

Returning State Champion Michelle Arias also of Princeton Judo competed in a division two weight classes higher than her own and placed second in the Women’s Advanced 125lb division. Michelle had previously gone two years without a defeat. Princeton students also brought home 7 Silver and 3 Bronze medals.

Princeton Judo coach Cory Cuomo feels “proud of the effort that all Judoka who participated gave. Stepping on the mat is a great accomplishment in itself. By placing 13 of 18 qualified competitors Princeton Judo continues to demonstrate growth in both number and quality of competitor.”

Judo is an Olympic sport that can be played by people any age, weight, gender, or strength.  The Princeton Judo Club was established in 1994. and currently has male and female members from age 5 – 55 . For more information please visit the Princeton Judo Club web page at www.princetonjudo.com

 

     Princeton Judo Medal Winners

    2010 N.J STATE JUDO CHAMPIONSHIP

 

 

 

CHRISTOPHER LYNCH

9-10 YR OLD BOYS – NOVICE – MIDDLEWIGHT

3RD

 

 

 

RICHARD LYNCH

9-10 YR OLD BOYS – NOVICE – HEAVYWIGHT

1ST  

 

 

 

VIJAY SRIVAST

9-10 YR OLD BOYS – ADVANCED – 85LBS

2ND

 

 

 

JEFFREY REGISTER

13-14 YR OLD BOYS – ADVANCED – 120LBS

2ND

 

 

 

KORY BEACH

15-16 YR OLD BOYS – ADVANCED – 120LBS

1ST

 

 

 

MICHAEL LEE

MENS NOVICE – 220LBS  AND UNDER

3RD

 

 

 

MARC DIAMONSTEIN

MENS NOVICE – 220LBS  AND OVER

1ST

 

 

 

STEVEN LEVITAS

MENS NOVICE – 220LBS  AND OVER

2ND

 

 

 

ANDREW JEMAS

MENS ADVANCES – 132LBS  AND UNDER

2ND

 

 

 

EDWIN CALVACHE

MENS ADVANCES – 198LBS  AND UNDER

2ND

 

 

 

ANDRE POLLACK

MENS ADVANCES – 198LBS  AND UNDER

3RD

 

 

 

SEAN ERIKSSON

MENS ADVANCES – 220LBS  AND OVER

2ND

 

 

 

MICHELLE ARIAS

GIRLS ADVANCED – 125LBS AND UNDER

2ND

 

 

 

Tech Judo – Results of the Superbowl Invitational

February 08, 2010 By: Cory Category: Announcements, Tournament Results No Comments →

Hello Judoka,

 

On Sunday 2/07/10 eight Princeton Judoka competed in the Superbowl Invitational at Tech Judo. All played hard and brought home medals. Please congratulate these Judoka when you see them next.

 

Name

Division

Result

Michelle Arias

13-16 year old Girls Advanced 105 lbs and under

1st

Alaine Abuan

Women’s Advanced 125 lbs and under

1st

Christopher Lynch

9-10 year old Boys Novice Group A

1st

Richard Lynch

9-10 year old Boys Novice Group B

2nd

Marc Diamondstein

Mens’ Novice 220 lbs and over

2nd

Danny Perez

Mens’ Advanced 161 lbs and under Group A

2nd

Jun Kitagawa

Mens’ Advanced 161 lbs and under Group B

2nd

Ron Connor

Mens’ Novice 198 lbs and under

3rd  

 

Only 1 month left until the New Jersey State Championship.

 

Cory

  • Categories

  • Archives

  • Search